Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij
Lista
Pokazano 1-30 z 940 pozycji
ID produktu Nazwa Cena

Aktywne filtry

Zasilacz komputerowy - podstawowe parametry

Żeby odnaleźć się wśród zasilaczy do komputerów stacjonarnych i wybrać ten właściwy trzeba mieć świadomość najważniejszych danych technicznych zasilaczy. Najważniejsza jest moc zasilacza, która musi pozwolić na dostarczenie energii do wszystkich podzespołów komputera. Jeśli nie będzie ona wystarczająca to po prostu nasz zestaw się nie włączy. Każdy komponent komputera ma określony pobór mocy od karty graficznej poprzez dyski twarde, napędy optyczne a na płycie głównej i procesorze kończąć. Maksymalna moc którą może pobierać procesor przy maksymalnym obciążeniu okraślona jest parametrem TDP. Mając już zasumowane moce poszczególnych elementów wiemy mniej więcej jaka moc jest porzebna do obsługi naszego desktopa. Warto wybrać zasilacz z nadwyżką mocy około 40 % do 50 % ponieważ spowoduje to mniejszy wysiłek dla zasilacza a co za tym idzie wydzieli on mniej ciepła podczas pracy a należy pamiętać, że zasilacz jest także umieszczony w obudowie i potrafi wygenerować dużo ciepła. W zestawach z jednym dyskiem i bez karty graficznej powinien poradzić sobie zasilacz o mocy 400 W, jeśli natomiast mamy zamontowaną kartę graficzną, kilka dysków oraz napędów to powinniśmy wybrać zasilacz o mocy od 500 W wzwyż, niektóre zasilacze mogą operować mocą na poziomie nawet 1500 W. Drugą istotną kwestią jest odpowiedni format zasilacza do posiadanej obudowy. Najpopularniejszym formatem zasilaczy są ATX, ale spotykane są także SFX, ITX oraz TFX przeznaczone do obudów mniejszych i specjalistycznych.

Dodatkowe funkcje i certyfikaty zasilaczy komputerowych

Zasilacze różnią się od siebie nie tylko mocą i formatem ale także funkcjami dodatkowymi oraz certyfikatami, które sugerują nam z jakiej klasy modelem mamy do czynienia. Najważniejszą funkcją dodatkową jest stabilizacja napięcia i prądu na wyjściu tzw. PFC które może występować w postaci pasywnego PFC oraz aktywnego PFC. To bardzo przydatna funkcja jeśli nie jesteśmy pewni jakiej jakości, czyli parametrów technicznych jest energia w gniazdku do którego podłączony jest komputer. Najlepszą opcją jest APFC czyli korekta napięcia i prądu w czasie rzeczywistym tak aby na wyjściu zasilacza były zawsze te same wysokie parametry niezależnie od obciążenia. Zasilacze, szczególnie te bardziej zawansowane mają budowę modularną tzw. zasilacz modularny, taka budowa pozwala nam podłączyć do zasilacza dokładnie tyle przewodów ile potrzebujemy. Nie ma w tym przypadku zbędnych kabli, które gdzieś trzeba umieścić. Wpływa to także pozytywnie na przepływ powietrza wewnątrz obudowy. Certyfikaty zasilaczy potwierdzają ich sprawność. Zasilacz z certyfikatem może pracować w trybie ciągłym i pod maksymalnym obciążeniem ponieważ tak został przetestowany aby uzyskać certyfikat. Poniżej prezentujemy listę najpopularniejszych certyfikatów:

  • 80 Bronze
  • 80 Gold
  • 80 Silver
  • 80 Plus
  • 80 Platinum
  • 80 Plus Titanum
  • 85 Plus

Różnica pomiędzy certyfikatami polega na tym pod jakim obciążeniem został on przetestowany i zawiera się w przedziale od 20 % do 100 %. W naszym sklepie znajdzieci zasilacze popularnych producentów takich jak Chieftec, CoolerMaste, Akasa, Thermaltake, Zalman i wiele innych modeli. Zasilacz to jeden z najważniejszych komponentów komputera i od jego wyboru zależy powodzenie w sprawnym działaniu przez wiele lat.