Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij
Lista
Pokazano 1-30 z 1417 pozycji
ID produktu Nazwa Cena

Aktywne filtry

Zasilacz awaryjny UPS - do czego służy?

Wszystkie komputery i monitory do działania potrzebują energii elektrycznej. Niestety czasami zdarzają się sytuacje zaniku napięcia lub totalnej przerwy w dostawach prądu. Jeśli akurat w tym czasie pracujemy na komputerze, przeglądamy internet lub gramy na przykład w grę online to utrata zasilania może sprawić, że stracimy dane które są jeszcze nie zapisane a grę na pewno przegramy. Tutaj z pomocą przychodzą nam urządzenia do podtrzymania zasilania, które w skrócie nazywane są UPS. Poza tym, że pozwolą nam spokojnie zakończyć pracę bez utraty efektów to dodatkowo zabezpieczą nasze urządzenia przed skokami napięcia w sieci energatycznej ponieważ jeśli zidentyfikują problem to natychmiast przełączą się na zasilanie z akumulatorów. Tak więc jeśli pracujecie na komputerze w firmie czy w domu zawsze warto mieć UPS-a ponieważ macie wtedy pewność uniknięcia przykrych sytuacji na które nie macie wpływu. W ofercie ITKing.pl znajdziecie zarówno małe upsy do pojedynczych komputerów z monitorem jak i całe zestawy do podtrzymywania pracy serwerów w przypadku spadku napięcia w sieci.

Zasilacz awaryjny - jak wybrać właściwy?

Wybór zasilacza awaryjnego UPS to w zasadzie dwa pytania. Pierwszym z nich jest odpowiedź na pytanie o jakiej mocy upsa potrzebujemy. Możemy to łatwo określić sumując pobór prądu wyrażony przez urządzenia które chcemy do niego podłączyć. W przypadku monitora i komputera dodajemy moc zasilacza komputera wyrażoną w jednostkach Wat i określanych W oraz pobieraną moc monitora odczytaną z tabliczki na tyle panelu lub dokumentacji producenta. Jeśli już wiemy jaką maksymalną moc mogą pobrać elementy naszego zestawu komputerowego to wybieramy zasilacz awaryjny o mocy o około 30% większej od potrzebnej co da nam potrzebny zapas na podtrzymanie zestawu. Oczywiście drugim pytaniem jest czas przez jaki potrzebujemy aby ups podtrzymywał nasz zestaw. Wyliczenie z powyższego przykładu powinno wystarczyć na około 15 minut podtrzymywania zasialania ale jest to mocno umowny parametr ponieważ wszystko zależy od tego w jakich warunkach UPS pracuje oraz od tego w jakiej kondycji jest jego akumulator lub zestaw bateryjny. Niektóre upsy mają wymienne akumulatory i możemy to także uwzględnić wybierając odpowiedni model. Nie bez znaczenia jest także producent UPSa, który niejako swoją renomą gwarantuje nam zadziałanie zasilania awaryjnego w razie kłopotów. Do renomowanych producentów możemy zaliczyć APC, Legrand, Eaton, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby wybrać mniej znanego producenta, którego ups będzie tańszy od renomowanego odpowiednika, tańszy model także powinien sobie poradzić bez problemu z zadaniem. Parametrem na który dodatkowo warto zwrócić uwagę to czas przełączania podczas zaniku zasilania z sieci, im krótszy tym lepiej ponieważ nie spowoduje to skoku napięcia na wyjściu UPSa i całość powinna działać bez zastrzeżeń. Dobrzy producenci zasilaczy awaryjnych udostępniają na swoich stronach internetowych specjalne kalkulatory, które po wprowadzeniu określonych parametrów wskazują odpowiednie modele UPSów do naszych potrzeb, czasami warto z nich skorzystać.