Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij
Lista
Pokazano 1-30 z 106 pozycji
ID produktu Nazwa Cena

Aktywne filtry

Stacja dokująca z replikatorem portu - co to jest?

Wielu użytkowników laptopów zastanawia się co to jest stacja dokująca lub replikator portów i czy jest im to potrzebne. Stacja dokująca z replikatorem portów do laptopów to bardzo przydatny dodatek do wyposażenia laptopa, ułatwia wiele czynności oraz rozszerza możliwość podłączania różnych urządzeń do laptopa. Takie stacje to podstawowe wyposażenie w firmach i biurach w których pracownicy pracują przede wszystkim na laptopach a mniej na komputerach stacjonarnych. Oczywiście są też inne rodzaje stacji dokujących jak na przykład stacje dokujące do smartfonów i telefonów komórkowych takich jak iPhone, Samsung, Xiaomi czy Huawei. W naszym katalogu znajdziecie także stacje dokujące do dysków twardych HDD jak i SSD zarówno tych w formacie 2,5 cala jak i tych w rozmiarze 3,5 cala. Dzięki stacji dokującej do laptopa wystarczy połączyć laptop ze stacją i już gotowe. Nie musimy podłączać żadnego dodatkowego okablowania. Wybór odpowiedniej dla nas stacji dokującej sprowadza się do określenia kompatybilności stacji z naszym urządzeniem, którym może być laptop, telefon komórkowy, smartfon czy dysk. Jeśli to już mamy dopasowane to wystarczy znalezienie stacji z potrzebną przez nas funkcjonalnością to jest funkcjami dodatkowymi. Najwygodniejsze stacje dokujące pozwalają łączyć się z naszym laptopem za pomocą standardu Bluetooth oraz mają komplet wyjść AV dzięki którym możemy podłączyć nasze urządzenie z dodowlnym monitorem lub telewizorem.

Replikatory portów w stacjach dokujących

Poza podstawową funkcją w zasadzie każdej stacji dokującej czyli ładowaniu naszego laptopa czy smartfona jest funkcja replikacji portów. Przez replikację portów rozumie się odwzorowanie portów posiadanych w laptopie jednak producenci w tym zakresie już dawno poszli dalej i umożliwili użytkownikom korzystanie z większej ilości portów niż mamy w podłączanym laptopie. Pierwszym jednym z ważniejszych portów są porty USB zarówno w standardzie USB 2.0 jak i USB 3.0 poprzez USB 3.1 a ostatnio także USB-C. Portów USB jak wiadomo nigdy za dużo dlatego nierzadko spotykana jest sytuacja, w której w laptopie są na przykład 3 porty USB ale już w stacji dokującej mamy dostępnych 6 portów USB czyli dwa razy więcej. Replikatory portów pozwalają na podłączanie większej ilości monitorów czy nawet telewizorów dlatego jeśli w laptopie mamy jeden port HDMI czy VGA to już w stacji możemy mieć konfigurację w postaci dwóch portów DisplayPort, dwóch HDMI i VGA. Przewodowa sieć LAN na porcie RJ-45 także może być podłączona do replikatora portów. Nierzadko replikator portów jest wyposażony w złącza audio. Jak więc wynika z powyższego replikatory portów bardzo rozszerzają możliwości przyłączeniowe laptopów.

Na jaką stację i replikator portów się zdecydować?

Nasza oferta replikatorów i stacji dokujących jest na tyle obszerna, że każdy powinien znaleźć stację z replikatorem portów dopasowaną do własnych oczekiwań, mamy stacje renomowanych producentów takich jak Lenovo, Dell czy Hp ale taż mniej znanych jak na przykład Unitek. Stacje dokujące w pierwotnych założeniach były podłączane przez specjalne złącze umiejscowione na spodzie laptopa. Wystaczyło położyć laptopa na stacji dokującej i wszystko było podłączone. Nowsze stacje są podłączane za pomocą złącz USB-C lub ThunderBolt 3 nie mniej jednak zawsze należy się upewnić, że stacja dokująca jest kompatybilna z naszym laptopem lub smartfonem. Należy także dokładnie przeanalizować porty replikatora czy odzwierciedlają porty, które posiadamy w laptopie. Warto też sprawdzić w jaki sposób odbywa się ładowanie laptopa dlatego, że nowsze stacje często posiadają dwa oddzielne zasilacze, jeden do ładowania laptopa a drugi do obsługi replikacji portów. Jeśli szukamy stacji dokującej do dysku twardego to upewnijmy się, że stacja obsługuje nasz interfejs dysku na przykład SATA oraz sprawdźmy czy dysk jest zasilany z portu USB czy może stacja ma oddzielny zasilacz co może być kluczowe przy obsłudze większych twardych dysków w formacie 3,5 cala.