Jak wybrać dobry laptop do gier?

Każdy kto lubi grać, a chyba większość użytkowników komputerów, tabletów i telefonów komórkowych, prędzej czy później a zazwyczaj prędzej staje przed dylematem jaki laptop wybrać i czym się kierować w wyborze aby wszystkie gry zarówno te stare jak i te najnowsze tytuły działały co najmniej poprawnie a najlepiej gdyby działały wydajniej niż sprzęt, którym aktualnie dysponujemy.

Zanim przystąpimy do przeszukiwania sklepów internetowych oraz stron producentów laptopów do gier musimy odpowiedzieć sobie na kilka fundamentalnych pytań. Jednym z pierwszych jest uświadomienie sobie, iż w laptopach każdy podzespół jest zdecydowanie pomniejszony w stosunku do swojego odpowiednika z komputera stacjonarnego. Taka minimalizacja podzespołów pociąga za sobą przede wszystkim znaczący wzrost ceny w stosunku do pierwotnego podzespołu. Dotyczy to zarówno kart sieciowych, graficznych jak i innych znaczących elementów naszego laptopa do gier. Nie powinien więc dziwić fakt, iż porównywalne konfiguracje, które znajdujemy w przypadku komputerów stacjonarnych w przypadku laptopów do gier są dwu a nawet trzy krotnie droższe. Jeśli mimo to nie zniechęciliśmy się i nie porzuciliśmy pomysłu aby stać się posiadaczem prawdziwie mobilnego komputera do gier powinniśmy zastanowić się jak często będziemy mieli dostęp do źródła zasilania aby móc podłączyć nasz laptop do ładowania. Jeśli będzie to raczej rzadko to należy zastanowić się nad pojemnością baterii laptopa – parametr ten jest określany w mAh (mili ampero godzinach) i determinuje pojemność baterii. W tym przypadku im więcej tym lepiej. Obowiązkowo laptop powinien być także wyposażony w kartę graficzną oczywiście im nowsza tym lepiej, ale do zagrania w większość gier wystarczy nam już Geforce GTX 1050 lub RTX, jeśli zaś bardziej nad prędkością wyświetlania grafiki 3D zależy nam na ostrych konturach oraz większej ilości wyświetlanych kolorów na ekranie powinniśmy swoje wybory skierować raczej w stronę kart graficznych z serii Radeon. Ważnym aspektem będzie także wybór wielkości matrycy oraz jej technologii wykonania. Tutaj musimy wybrać jakiś konsensus ponieważ w przypadku laptopa do gier najczęściej nie osiągniemy takiej wielkości ekranu jak ten, który podłączony jest do naszego komputera stacjonarnego. Dodatkowo wraz z wielkością matrycy nieuchronnie wzrasta waga naszego komputera przenośnego. Fakt ten nie pozostaje obojętny w przypadku częstych podróży z laptopem. Optymalna jest matryca o wielkości 15,6” jednak nie rzadko zawodowi gracze wybierają matryce 17”. Na komfort pracy wpływają także takie dodatki jak podświetlana klawiatura oraz czytnik linii papilarnych dzięki któremu szybko zalogujemy się do systemu.

 

Baterie w laptopach gamingowych – porównanie

Poniżej prezentujemy przykładowe pojemności baterii w podstawowych laptopach do grania czołowych producentów. W dalszej części artykułu będziemy porównywali te same modele aby można było uchwycić różnice w podejściu do projektowania maszyn gamingowych. Jak już pisaliśmy powyżej im większa pojemność tym lepiej bo dłużej popracujemy bez zasilania z gniazdka elektrycznego. Najlepiej w tym zestawieniu wypada Dell Alienware ale laptop MSI zbytnio mu nie ustępuje jednak najgorzej wypada tutaj urządzenie Asusa i użytkownik musi wiedzieć czy będzie w stanie często ładować baterię.

Dell Alienware – 9200 mAh

Asus TUF Gaming – 4800 mAh

MSI GT63 Titan – 9000 mAh

Lenovo Legion Y540 – 5250 mAh