Responsive layout
/

Sieci bezprzewodowe, przewodowe i światłowodowe

Sieci komputerowe - podział

Aktualnie możemy podzielić sieci komputerowe na te klasyczne kablowe, których wykorzystujemy okablowanie i patchcordy, a także bezprzewodowe potocznie nazywane WiFi. Sieci przewodowe różnią się między sobą przede wszystkim zastosowanym okablowaniem a także protokołem. Jeśli chodzi o zastosowane okablowanie to możemy wyróżnić kategorie 5, 5e, 6, 6e jako te najpopularniejsze, wysępuje jeszcze podział na UTP i FTP czyli kabel skręcany tzw. skrękta lub...czytaj dalej >

Aktywne filtry

Pokazano 1-36 z 4192 pozycji

... drut, a ostatnio można dołączyć także sieci oparte o kable światłowodowe. Jeśli mówimy o sieciach bezprzewodowych to możemy je podzielić ze względu na swoją przepustowość na a, b, g lub n.

Elementy sieci komputerowych.

Najważniejszym elementem sieci komputerowych są routery. Routery występują w obu rodzajach sieci i są odpowiedzialne za konfigurację sieci jak i nadawanie adresów IP komputerom, laptopom, serwerom i innym urządzeniom do sieci komputerowej podłączonym. Następnym ważnym elementem sieci są switche, które możemy podzielić na te zarządzalne czyli konfigurowalne i niezarządzalne. Na końcu jest karta sieciowa, zamontowana w urządzeniu. Karta sieciowa dzisiaj może być już zintegrowana w płycie głównej komputera stacjonarnego czy laptopa. Jeśli nie mamy zintegrowanej karty sieciowej to możemy podłączyć taką kartę przez port USB lub na PCI-e lub PCI. Karty możemy generalnie podzielić na przewodowe i bezprzewodowe. W przewodowych kartach sieciowych mamy te tradycyjne 10/100 MBit/s lub gigabitowe 10/100/1000 MBit/s czyli gigabit ethernet. Ważnym elementem sieci beprzewodowych WiFi jest Access Point który działa jako punkt dostępowy dla wszelkiego rodzaju urządzeń takich jak karty sieci bezprzewodowej, drukarki WiFi czy telefony komórkowe, smartfony lub tablety. W sieciach komputerowych mamy jeszcze elementy zabezpieczające w postaci firewalli UTM.

Inne zastosowania sieci komputerowych

Sieci komputerowe znajdują zastosowanie także w monitoringu nieruchomości i lokali a także w cyfrowym inteligentnym domu. Ważnym zastosowaniem sieci informatycznych ethernet jest także telefonia VOIP, która pozwala wykonywać połączenia telefoniczna za pośrednictwem sieci internet. Wszystkie elementy sieci komputerowych znajdziecie w katalogu ITKing.pl. W ofercie także narzedzia do budowy sieci, zaciskarki przewodów a także testery LAN.