Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Filtruj według

Marka

Marka

Cena

Cena

  • 154,00 zł - 1 602,00 zł

Lista
Pokazano 1-9 z 9 pozycji
ID produktu Nazwa Cena

Aktywne filtry

Serwery wydruku czyli print serwery - do czego służą?

Print serwery to angielska nazwa urządzeń, które odpowiadają za przekazywanie zadań wydruku z komputerów lub laptopów poprzez lokalną sieć do drukarek. Polska nazwa to serwery wydruku. To te urządzenia dodają naszym drukarkom funkcji drukowania sieciowego. Dlaczego nazywamy je serwerami? Dlatego, że w tych małych urządzeniach zaszyta jest cała logika kolejkowania wydruków a także komunikowania się z lokalną siecią i drukarką. Dzięki takiemu podejściu nie potrzebujemy, żadnych dodatkowych kabli przełączanych pomiędzy poszczególnymi użytkownikami dlatego, że drukarka jest dostępna w naszej sieci lokalnej LAN dla wszystkich zalogowanych użytkowników. Takie podejście pozwala zredukować koszty w firmie ponieważ dużo użytkowników może korzystać z jednej drukarki i nie trzeba powielać stanowisk do drukowania, z drugiej strony to zaoszczędzony czas spędzony na przełączaniu drukarki pomiędzy poszczególnymi drukarkami. Mamy serwery wydruku z portem RJ-45 czyli przewodowo lub za pomocą sieci WiFi więc bezprzewodowo a z drugiej strony mogą być podłączane do drukarek za pomocą portu USB lub portu równoległego albo szeregowego. Tak więc jeśli ktoś chce sobie bardzo ułatwić współpracę z drukarką w środowisku gdzie jest wielu użytkowników a drukarka jedna to print serwer jest idealnym rozwiązaniem. Warto wspomnieć, że print serwery mają bardzo małe wymiary co pozwala je schować na przykład za drukarką należ tylko pamiętać o tym, że będzie potrzebne zasilanie z gniazdka do serwera wydruku. Konfiguracja serwera wydruku najczęściej odbywa się poprzez okno przeglądarki internetowej i jest podobna do konfiguracji routera sieciowego. W instrukcji do urządzenia będziemy mieli wyjaśniony sposób konfiguracji krok po kroku.

Serwery wydruku - ważne funkcje

Zastanawiając się nad tym, który print serwer będzie odpowiedni do naszej drukarki to poza sprawdzeniem kompatybilności portów, które oczywiście muszą do siebie pasować, możemy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych funkcji, które mogą zrealizować te urządzenia a są to między innymi:

  • Szyfrowanie transmisji - cała komunikacja pomiędzy komputerami z naszej sieci a drukarką jest zaszyfrowana a to uniemożliwi przechwycenie dokumentów.
  • Powiadomienia wiadomościami e-mail - to wygodna sygnalizacja problemów z serwer wydruków.
  • Serwer pamięci przenośnych - pozwala na podłączenie pamięci typu pendrive lub dysków zewnętrznych i bezpośredni wydruku, szczególnie przydatna opcja jeśli drukarka nie ma takiego dedykowanego portu.
  • Automatyczny test - funkcja autodiagnostyki problemów z print serwerem

To tylko kilka przykładowych funkcji dodatkowych ale jest ich więcej, jednak główną funkcją serwera wydruku jak już wspomniano wcześniej jest umożliwienie realizowania wydruków poprzez lokalną sieć LAN.