Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

zamknij

Filtruj według

Marka

Marka

Cena

Cena

  • 60,00 zł - 538,00 zł

Lista
Pokazano 1-29 z 29 pozycji
ID produktu Nazwa Cena

Aktywne filtry

Wewnętrzne napędy optyczne - funkcje, jaki wybrać?

Napęd optyczny pojawił się w komputerach na przełomie lat 80-tych i 90-tych. Pierwotnie były to napędy odczytujące płyty CD z prędkością 1 podłączane do płyty głównej za pomocą interfejsu ATA. Nie umożliwiały nagrywania więc można było używać tylko płyt tłoczonych. Najnowsze napędy optyczne pozwalają odczytywać i zapisywać płyty CD, DVD oraz najbardziej pojemne nośniki Blu-Ray i są połączone z płytą główną za pomocą interfejsu SATA. Potrafią odczytywać płyty z prędkością 52 x czyli pięćdziesiąt dwa razy szybciej od odczytu normalnej płyty CD Audio. Płyty standardu Blu-Ray mają pojemności sięgające 50 GB co wystarcza na zapisanie dużej ilości plików audio, filmów czy innych dokumentów. Niektóre napędy mogą od razu znakować specjalne płyty, które mają powłokę do znakowania czyli tzw. LightScribe. Na dzień dzisiejszy w sprzedaży pozostały w zasadzie dwa rodzaje napędów DVD i Blu-Ray. Niektóre modele przeznaczone są do laptopów to modele SLIM, których konstrukcja jest odpowiednio zminiaturyzowana aby pasować do laptopa. W katlogu ITKing.pl znajdziecie bogatą ofertę tych napędów.

Napędy optyczne - parametry

W przypadkó wyboru odpowiednie dla Nas napędu należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych danych technicznych. Napędy CD nie będą odczytywać płyt DVD oraz Blu-Ray. Standard DVD obsłuży z powodzeniem płyty CD ale nie poradzi sobie z Blu-Ray. Natomiast Blu-Ray poradzi sobie zarówno z jednym jak i drugim formatem. Istotnym parametrem jest bufor, który pozwala na pracę napędu bez zakłóceń w przypadku kiedy czeka on na dane z płyty głównej i odwrotnie kiedy szybko odczytuje dane a komputer nie zdąży ich odebrać. Dlatego im większy bufor tym lepiej, standardem jest 4 MB w napędach Blu-ray. Powinniśmy zwrócić na formaty odczytywanych i nagrywanych płyt oraz prędkości z jaką napęd wykona te zadania. Im szybciej tym lepiej ponieważ albo szybko załadujemy film czy pliki z płyty albo szybko je na niej zapiszemy. Ostatnim istotnym parametrem jest zdolność współpracy napędu z różnymi systemami operacyjnymi, powinniśmy upewnić się, że dany model będzie współpracował z systemem który jest lub będzie zainstalowany na naszym komputerze.