Projektor w nowoczesnym domu. A może pozostać przy telewizorze?

Projektor multimedialny to coraz częściej pojawiające się w polskich domach urządzenie. Dostępność projektorów jest coraz lepsza, ceny – niższe, a korzyści spore. Jednak czy warto zamienić domowy telewizor na nowoczesny projektor?

Jeszcze parę lat temu spotykało się je głównie w szkołach i na wyższych uczelniach. Po Internecie krążą nawet studenckie żarty: ponoć im wyższy stopień naukowy, tym mniejsza biegłość w obsłudze projektora. Jednak projektor coraz częściej pojawia się w domach do użytku typowo rozrywkowego (wieczorny film w dużej rozdzielczości).
Powiedzmy to od razu: nie ma sensu wyrzucać telewizora, by na jego miejscu postawić projektor. Oba urządzenia posiadają swoje wady i zalety, a także odmienne zastosowania. Przyjmijmy więc, że wzajemnie się uzupełniają. Dla kogo jednak lepszy będzie projektor, a dla kogo tradycyjny telewizor?

Dla kinomaniaka

Miłośnicy filmów z pewnością ucieszą się z ogromnego ekranu, jaki tworzy rzucenie obrazu z projektora na ścianę pokoju. Zamiast 50-calowego telewizora – 150-calowy „ekran”. Thrillery będą bardziej przerażać, romanse owładną widzami w całości, a wybuchy w filmach sensacyjnych nareszcie zaczną robić wrażenie.

Dla telewizji śniadaniowej i „grania w tle”


W wielu polskich domach spotyka się włączoną przez dużą część doby telewizję. Nie chodzi nawet o jej regularne oglądanie – raczej o tło, obecność czyjegoś głosu w nierzadko pustym mieszkaniu.


Dla takiego rozwiązania projektor jest bardzo złym wyjściem. Głównym problemem będzie żywotność jego lampy – najważniejszej części urządzenia. Lampa z biegiem czasu świeci coraz słabiej, aż w końcu niezbędna staje się jej wymiana. Łatwo policzyć, że jeśli żywotność takiej części wynosi 3000 godzin (wartość często spotykana przy projektorach ze średniej półki), to przy codziennym pięciogodzinnym oglądaniu telewizji trzeba wymienić lampę lub projektor już po dwóch latach!

Dla miłośnika sportów


Widok jak na stadionie, ale bez drogich biletów, kolejek, ani przeszukań na wejściu? To znowu niewątpliwe zalety, jakie oferuje dobry projektor multimedialny. Mecze piłki nożnej oglądane w gronie przyjaciół mogą być dużo bardziej spektakularne, niż na małym ekranie telewizora. Skoczkowie narciarscy będą sprawiać wrażenie, jakby chcieli wylądować w drugim pokoju.

Dla gracza


Choć wizja gry rzuconej na całą ścianę może kusić, także w tym przypadku należy pamiętać o krótkiej żywotności projektorowej lampy. W przeciwieństwie do filmu czy meczu, które mają swą określoną długość, dużo łatwiej zatracić poczucie czasu podczas gry na konsoli.

Jaki projektor wybrać?


Jeżeli już zdecydujemy się na zakup projektora, warto pamiętać o kilku szczegółach. Oprócz wspomnianej żywotności lampy, warto zwrócić uwagę na rozdzielczość oferowanego przez projektor obrazu (najlepiej wybrać urządzenie pracujące w trybie full HD). Równie ważne będzie nasycenie i kontrast, a także jasność, jaką może osiągnąć projektor. I wreszcie – warto się zastanowić, czy wybieramy model z wbudowanym tunerem TV (zwłaszcza, gdy projektor ma zastąpić domowy telewizor).


Nie w każdym pomieszczeniu można zamontować klasyczny projektor multimedialny. Do naprawdę małych pokoi warto wybrać tak zwany projektor krótkoogniskowy (lub „projektor ultrakrótkiego rzutu”). To urządzenie wyposażone w specjalny układ soczewek, dzięki któremu można postawić projektor już około metra przed ścianą, bez utraty wielkości i jakości obrazu.

Telewizory wciąż tańsze


Projektor można dziś nabyć w cenie porównywalnej z telewizorem, jednak w dłuższej perspektywie to tradycyjny odbiornik będzie bardziej przyjazny dla kieszeni. Wynika to z paru faktów: po pierwsze piszemy o projektorach ze średniej półki – naprawdę dobre i profesjonalne urządzenia będą już dużo większym wydatkiem (a najtańszych nie opłaca się kupować ze względu na niską rozdzielczość). Po drugie, projektor to w dłuższym okresie cykliczne wydatki związane z wymianą lampy. Po trzecie, nie wszystkie ściany nadają się do rzucania na nie obrazu z projektora – w niektórych wypadkach konieczne może się okazać dokupienie specjalnego ekranu.


Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby po pewnym czasie zaopatrzyć się… w oba urządzenia naraz. Jednorazowy wydatek dwóch-trzech tysięcy złotych na projektor nie powinien być bardzo obciążający dla rodzinnego budżetu. A ile niesie radości! Wystarczy wyobrazić sobie te romantyczne wieczory w domowym kinie, kino familijne z gromadą dzieciaków albo pełne emocji sportowe spotkania z przyjaciółmi.