Laptopy

Filtrowanie

Dostępność
Typ dysku
Powierzchnia matrycy
Zainstalowana pamięć RAM
Modem WWAN (3G) / LTE (4G)

Producenci

2 2-Power
3 3D Expert 3Doodler 3M 3MK
IT KING

Laptopy 

(916)

 

 

 

 

Początkowo laptop funkcjonował jako duży przenośny komputer, ale wymagający zewnętrznego źródła zasilania, natomiast notebook nie wymagał zasilania z sieci a mógł pracować na baterii i był wielkości zeszytu A4. W dzisiejszych czasach te różnice się zatarły ponieważ funkcjonuje nazewnictwo laptop i notebook zamiennie a obydwa określają ten sam przenosny komputer, który pracuje przeważnie na baterii a zasilania potrzebuje głównie do naładowania akumulatora. Podkategoriami laptopów są ostatnio netbooki oraz ultrabooki i surface, wszystkie jeszcze mniejsze o trochę innych funkcjonalnościach a młodszymi bratami laptopów są tablet oraz smartfon które defacto też są komputerami tyle, że niezgodnymi ze standardami IBM PC. Pierwszym laptopem był DynaBook stworzony przez Xeroxa, natomiast pierwszym oferowanym do sprzedaży był notebook Grid stworzony w Grid Systems stworzony we wczesnych latach 80-tych. Obecnie w laptopach mamy pełen przekrój procesorów, dysków i pamięci także każdy znajdzie coś specjalnie dla siebie.

 

Laptop - komputer który ma wszystko i jest przenośny

 

Z założenia laptop konstrukcyjnie jest zminiaturyzowanym komputerem. Użytkownik znajdzie tu wszystko to co ma w komputerze a więc pamięć, procesor, kartę graficzną, dysk twardy i napęd optyczny. Istotnym elementem notebooka jest matryca. To dzięki niej jesteśmy w stanie pracować w terenie. Mamy wiele rodzajów matryc a ich jakość oraz energooszczędność uzależniona jest od procesu producyjnego. Aktualnie najpopularniejsza jest matryca TFT i rozdzielczość Full HD 1920 x 1080 a prawie wszystkie są w formacie panoramicznym i wielkości 15,6". Klawiatura laptopa ma dodatkowy klawisz funkcyjny Fn, który służy do kontrolowania podstawowych funkcji laptopa takich jak jasność ekranu, głośność, wifi, bluetooth, usypianie systemu i uruchamianie kamery internetowej. Można powiedzieć, że aktualnie notebooki są popularniejsze od komputerów stacjonarnych.

 

Popularne marki laptopów:   DELL      LENOVO    HP    FUJITSU    APPLE     ACER    ASUS    MSI     TOSHIBA

 

 

Długa praca na baterii i wszechstronna komunikacja

 

Obecnie laptopy mają baterie które nierzadko mogą pracować na baterii w okolicach 10 godzin. Jeszcze kilkanaście lat temu było to od 2 do 3 godzin ale przeważnie 1 godzina. Taki wzrost długości pracy bez potrzeby podłączania zasilania zewnętrznego uczynił laptopy prawdziwie efektywne w pracy. Kolejnym etapem była wszchstronna komunikacja i tak laptopy dzisiaj mogą łączyć się z siecią internet przez interfejs wifi, bluetooth lub przez sieć GSM w standardach 3G lub LTE co spowodowało, że laptop ma dostęp do internetu gdziekolwiek pracujemy dokładnie tak samo jak możemy wykonywać rozmowy telefoniczne ze smartfonów. 

 

Popularne dodatki do laptopa

 

Jeśli chcesz aby Twój laptop służył Tobie latami warto zaopatrzyć się w dobrą torbę, plecak lub etui wybieraj wg tego jakiej wielkości jest Twój notebook i jak daleko będziesz z nim podróżował. Np. 12" laptop w pracy z klientem przewożony samochodem z powodzeniem wystarczy dobre skórzane etui. Na długie trasy z laptopem 14" do 15,6" zdecydowanie polecamy torbę lub plecak. Wybór jest olbrzymi. Jeśli dużo podróżujesz samochodem to na pewno przyda się Tobie ładowarka samochodowa do laptopa. Do zabezpieczenia danych dobre są dyski zewnętrzne podłączane przez port USB a jeśli czasami wracasz do biura czy domu i chcesz popracować bez plątaniny kabli tak po prostu szybko to świetnie tą funkcję zrealizuje stacja dokująca lub replikator portów. Aktualnie producenci laptopów odchodzą od standardowych stacji dokujących na rzecz replikatorów portów z funkcją ładowania wraz z upowszechnieniem standardu portu ThunderBolt 3. Warto także pomyśleć podczas zakupu nad wydłużeniem gwarancji lub wykupieniem ubezpieczenia od uszkodzeń mechanicznych. 

 

Czołowi producenci toreb i plecaków do laptopów: DICOTA     SAMSONITE    WENGER   

 

Zależy Tobie na bezpieczeństwie danych i laptopa? Koniecznie obejrzyj filtry prywatyzujące oraz linki zabezpieczające przed kradzieżą notebooka.

 

Inne akcesoria obejrzysz w kategorii akcesoria laptop.

 

 

Jak wybrać laptopa dla siebie?

 

W tej kategorii znajdziesz notebooka, którego szukasz. Dużo producentów oraz różnorodność konfiguracji pozwoli Tobie dobrać odpowiedniego notebooka do Twoich potrzeb. Oczywiście pamiętaj że zawsze możesz się z Nami skontaktować i zadać nurtujące Ciebie pytania. 

Notebooka wybieraj wg kolejności (zalecany plan - nasza propozycja):

  • wielkość matrycy
  • karta graficzna - zintegrowana lub dołączona
  • procesor
  • dysk twardy
  • pamięć RAM (tutaj w większości przypadków można dokonać modyfikacji)
  • producent

Oczywiście możesz także wybrać wg własnych upodobań

 

Serwis pogwarancyjny laptopów

 

ITKING.PL prowadzi serwis pogwarancyjny laptopów i notebooków w tym celu skontaktuj się z nami. Posiadamy także szeroką ofertę części zamiennych do laptopów.